Řády pro udělování titulů

ŠAMPION PRÁCE ČR

CACT - čekatelství šampionátu práce (výkonu) se uděluje nejlepšímu jedinci plemene na mezinárodních, republikových, národních nebo speciálních (klubových) soutěžích a zkouškách z výkonu (dále jen soutěžích), konaných v České republice, na kterých jsou discipliny schválené pro udělování tohoto titulu a zařazených na základě požadavků členů ČMKU do plánu vrcholných výcvikových akcí na příslušný rok. Pro FCI sk.X na dostizích (coursing) vypsaných jako bodovací dostihy se zadáváním tohoto titulu v Národním dostihovém kalendáři schváleném P ČMKU
CACT se může udělit nejlepšímu psovi nebo feně, kteří se v soutěži , pokud není propozicemi uvedeno jinak, umístili na 1. místě v I. ceně (v každém plemeni) nebo splnili předepsaný bodový limit,. Druhý pes nebo fena v pořadí v I.ceně nebo se splněným bodovým limitem může obdržet Res. CACT.
CACT a Res. CACT se může udělit i psovi nebo feně, kteří již titul Šampion práce mají.
Navrhnout psa nebo fenu na CACT a Res. CACT může jen sbor rozhodčích, delegovaných na příslušnou soutěž.
CACT a Res. CACT není nárokový titul a uděluje se jen za mimořádně kvalitní výkony předváděné v průběhu celé soutěže. Udělení titulu Šampion práce (výkonu) je podmíněno:
trojím získáním titulu CACT ČR nejméně ve dvou výcvikových sezónách (výcviková sezona = kalendářní rok), z toho minimálně jednou na mezinárodní, národní nebo republikové soutěži. Pro FCI sk.X trojím získáním CACT na dostizích (coursing) vypsaných jako bodovací dostihy se zadáváním tohoto titulu v Národním dostihovém kalendáři schváleném P ČMKU
získání CACT a Res. CACT potvrdí rozhodčí vystavením osvědčení a zapsáním do průkazu původu psa,
po získání potřebného počtu CACT zašle majitel psa nebo feny osvědčení o získání CACT a průkaz původu psa (zahraniční majitel fotokopii průkazu původu psa) sekretariátu ČMKU, který vydá potřebný doklad a diplom a vydání zaznamená do jím vedené evidence.
Pokud získá v soutěži CACT ČR jedinec, který už má potvrzený titul Šampion práce ČR, přizná se CACT jedinci ve stejném plemeni, který obdržel Res. CACT. Potvrzení tohoto titulu si ověří majitel jedince s Res. CACT na sekretariátu ČMKU. 
 

MEZINÁRODNÍ ŠAMPION PRÁCE ČR

O tento titul mohou soutěžit pouze plemena, pro něž se mohou provádět pracovní zkoušky pod patronací F.C.I.
 
Aby pes dosáhl titulu mezinárodního pracovního šampiona musí předtím obdržet:
 
bez ohledu na svůj věk dvě osvědčení o čekatelství na mezinárodní pracovní šampionát (CACIT), kterých bylo dosaženo u dvou různých rozhodčích ve dvou různých zemích nebo na zkouškách klubů ze dvou různých zemských svazů. Oba CACITy musí být doprovázeny dvěma prvními cenami z mezinárodních zkoušek pod patronací F.C.I.
ve věku nejméně 15 měsíců na mezinárodní výstavě F.C.I. v pracovní nebo otevřené třídě bez ohledu na počet vystavovaných jedinců alespoň hodnocení " velmi dobrý" nebo v zemích, které toto hodnocení neznají, druhou cenu. 
 
Užitkoví psi
CACIT může být zadán jen na mezinárodních zkouškách pro záchranné psy, na národních zkouškách obranářských psů nebo na zkouškách IPO (RCI). 
 
Kontinentální ohaři
Pro kontinentální ohaře existují následující mezinárodní pracovní šampionáty : "Field Trial" a "Lovecká zkouška".
K získání titulu mezinárodního pracovního šampiona "Field Trial" ChiT (ft) musí pes splnit následující předpoklady:
ve věku více než 15 měsíců dva CACITy nebo jeden CACIT a dva r.CACITy získané na Field Trialech, které se konaly pod patronací dvou různých zemských svazů a s různými rozhodčími.
pokud bylo toto čekatelství dosaženo na Field Trialu na kterém se nepožadovala disciplina "aportování" , musí pes získat na jiném trialu pod patronací F.C.I. alespoň hodnocení "velmi dobrý" nebo v zemích, kde toto hodnocení nemají, alespoň druhou cenu a to při Filed Trialu s povinnou disciplinou "aportování".
ve věku nejméně 15 měsíců na mezinárodní výstavě pod patronací F.C.I., nezávisle na počtu vystavovaných jedinců, alespoň hodnocení "velmi dobrý" nebo v zemích, jež toto hodnocení neznají, alespoň druhá cena, v otevřené nebo pracovní třídě.
 
Pro získání titulu mezinárodního pracovního šampiona "Lovecká zkouška" Chit (ec) musí pes splňovat následující předpoklady:
ve věku více než 15 měsíců dva CACITy nebo jeden CACIT a dva r.CACITy získané na loveckých zkouškách, jež se konaly pod záštitou dvou různých národních zastřešujících svazů a s dvěma různými rozhodčími.
pokud byla ocenění získána na polních nebo vodních zkouškách musí pes navíc získat na zkoušce všestrannosti, konané pod patronací F.C.I. alespoň hodnocení "velmi dobrý" nebo v zemích, které toto hodnocení neznají, alespoň druhou cenu.
ve věku nejméně 15 měsíců na mezinárodní výstavě F.C.I. v pracovní nebo otevřené třídě alespoň hodnocení "velmi dobrý" nebo v zemích,jež toto hodnocení neznají, alespoň druhá cena. Počet vystavovaných psů je irelevantní.
Pokud je na CACIT navržen pes, který je již mezinárodním pracovním šampionem, je čekatelství přeneseno na psa s reserve CACTem.
 
Majitel psa má požádat generální sekretariát F.C.I. prostřednictvím svého národního střešního svazu o homologaci titulu ChIT (ft) nebo ChIT (ec) nejpozději jeden rok po dosažení podmínek pro titul. Je třeba předložit potřebné podklady. 
 
Jezevčíci
3 alternativy
 
2 CACITy za norování (BhFK) ve dvou různých zemích a alespoň třetí cena při zkoušce všestrannosti (Vp) nebo zkoušce hlasitosti při stopování zajíce (Sp)
nebo 2 CACITy za zkoušku všestrannosti nebo brakýřskou zkoušku a dále třetí cena (BhFK) nebo složená zkouška v přírodní noře na lišku BhFN nebo jezevce BhDN ve dvou různých zemích.
nebo 1 CACIT za norování BhFK a jeden CACIT za zkoušku všestrannosti se zkouškou hlasitosti při stopování zajíce Vp ve dvou různých zemích
Králičí jezevčík je potřeba v tentýž den po jednom CACTu za vlečku KschlH a jednom CACITu za vyhánění KspN, kromě toho ocenění výkonnosti Sp (hlasitost na stopě) 
 
Pokud je na CACIT navržen pes, který je již mezinárodním pracovním šampionem, je čekatelství přeneseno na psa s reserve CACTem.
 
Čekatelství je přeneseno na reserve CACIT rovněž tehdy, když pes navržený na CACIT nemá průkaz původu uznaný F.C.I. s předepsanými 3 generacemi (existují vyjímky pro kontinentální ohaře - viz výše). 
 
Při jedné zkoušce smí být uděleno jen jedno čekatelství.
 

Obecné

Norníci, jezevčíci, foxteriéři, lovečtí teriéři a welshteriéři
Každému psu, který při zkoušce v podzemí dosáhl maximálního počtu bodů, může být udělen CACIT
 
Jezevčíci
Jezevčíkům, kteří dosáhli na mezinárodní zkoušce všestrannosti I. ceny s minimálně 267 body v pořadí může být udělen CACIT.